ft232rl

Számítógép USB port - soros illesztés (és minden ami a buktatókkal együtt jár)

Az informatika hőskorában számos eszköz soros porton kapcsolódott össze. Ezt hívták a protokoll alapján RS-232 csatlakozásnak. Előnye volt az egyszerű megvalósíthatóság, a rugalmasság, az egyértelmű pont-pont kapcsolódás, valamint a többféle kapcsolatellenőrzési mód (2, 4 vagy 6 vezetékes mód, a különféle kézfogásos eljárások).... Bővebben: → Wikipedia: Sorosport.

Napjainkra a számítógépek fejlődtek és a soros/RS-232 felületet kiváltotta az USB port, az ipari megvalósítások esetén is a soros kommunikáció kezd a háttérbe szorulni. Azonban az egyszerűsége, könnyű kezelhetősége miatt várhatóan még jópár évtizedig velünk marad valamilyen formában. A mikrokontroller világban a soros kommunikáció a maga fizikai valójában megmaradt, a programozási oldalon a soros eljárások a számítógép-kontroller kapcsolat egyik alappillére maradt.

USBSzámos eszköz, melyet USB portra illesztünk, valójában egy USB-soros átalakítóchippel működik. Egy ideális világban ezek telepítése nagyon egyszerű lenne: Csak rádugjuk a gépre, és működik. Viszont nem ideális világban élünk.... Így marad a szitkozódás, fórumok kutakodása, gyártói oldalak felkeresése. De ezek sem minden esetben egyszerűek. Ez az oldal próbálja összegyűjteni a lehetőségeket, a gyakoribb illesztők telepítési ismertetéseit illetve ismérveit, előfordulási helyeit.

Arduino illesztések

Többször felmerült már a TavIR fórumban, hogy milyen az eredeti Arduino? Miről ismerszik meg? Egy open hardware eszközt lehet-e klónozni? Ezek örök kérdések, örök viták forrása.

A történet

Az Arduino áramkör és a szoftver filozófiája az, hogy legyen szabadon elérhető. Ez a szoftver esetén a letölthető és GPL licensz alatt használható változatot jelenti, míg a hardware a tervváltozatot takarja. Minthogy a felhasználási szabályok megengedik a módosítást (publikálási kötelezettség mellett), így igazán eredeti tervnek csak az Arduino.cc oldalon levő tekinthető. A hardware összeépítése, gyártása során nem használható az Arduino név (mivel védett márkanév) és nem használható az Arduino logo (védett) valamint az USB illesztésben az ATMEGA8U2/16U2 Arduino firmware. Így tulajdonképpen az eredeti áramkör olasz gyártású kell legyen. Ugyanakkor, ha módosított tervet nézek, akkor az így készített is már eredeti áramkör lesz.

Hamis a baba II.

A korábbi cikkben egy nyomozás menete került leírásra, melyben a hamis FT232RL chipek kerültek megtalálásra és összehasonlításra az eredeti chipekkel. (→ Hamis a baba...)

A hamis FT232RL chipek piaci térhódítását az FTDI nem nézhette tétlenül, így igyekezett az eszközök működését befolyásolni. Ez igencsak a jogszerűség, ártatlanság vélelme és a mérnöki lézerpontos precizitás mezsgyéjén mozgott.
Az elmúlt időszak leírásai azonban a műszaki oldalt, a hátteret erősen kerülték. Pedig az az érdekes világ. A cikk ebbe enged egy kis betekintést...

Legfrissebb hozzászólások

ft232rl | TavIR - Mikrokontroller világ

Hiba

A webhelyen nem várt hiba történt. Később érdemes újra megpróbálni.